Basın Bülteni

Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Sırrı Şimşek:

 

“Para Kullanmayıp, Aklını Kullananlar, Türk Barter’da buluşuyor”

 

 

Geniş enformasyon ağı ile doğru şirketlerle çalışarak çok zor görünen anlaşmaların gerçekleşmesini sağlayan Türk Barter, “Çok taraflı ticaret ve çok taraflı takas” özelliğiyle, üye şirketleri için yeni pazarlara açılma, stokları eritme, kârlılığı artırma gibi pek çok alanda etkin bir rol oynuyor.

 

Türkiye’de kurumsal Barter Sistemi’ni oluşturan ve Dünya Barter Birliği’nin Türkiye temsilciliğini üstlenen Türk Barter, piyasa koşullarının değişmesiyle elde kalan malların ve yarım kalmış yatırımların kolaylıkla değerlendirilmesini sağlıyor. Çok taraflı ticaret ve çok taraflı takas ile her müşteriye özel, farklı çözümler ürettiklerinin altını çizen Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Sırrı Şimşek; “Türk Barter, ticari faaliyetlerde başarılı olmak adına göze alınan birtakım risklerin dağıtılması ile ilgili alternatif ticari ve finansal modeller sunmaktadır. Çok taraflı ticaret ve çok taraflı takas anlaşmaları için malı satın alıp uygun alıcı çıkana kadar bekletir ve ürünlerin yeniden pazarlanması için uygun ortamları oluşturur. Böylece takası çok taraflı ele alan Türk Barter, gerekli durumlarda bütün malların takas edilmesi ile ilgili oluşabilecek riskleri de kendisi üstlenir” dedi.

 

“Stok fazlası atıl ürünler gitsin, ihtiyaç duyduğunuz mal ve hizmetler gelsin!”

 

Barter Sistemi ile birlikte firmalara sahip oldukları malları hedef kitlelere kolaylıkla ulaştırabilmeleri hususunda aracılık eden Türk Barter, bu sayede şirketlerin, iflastan kurtulup nakit akışını dengelemesini ve ticaretlerini hedeflediği alanlara kaydırabilmesini sağlıyor. Bu anlamda ilklere ve çoklu takas yöntemi gibi ayrıcalıklara imza attıklarının altını çizen Şimşek; “Türk Barter, geniş açılımlı ve dünyada en kapsamlı sektör dağılımına sahip Ortak Pazarı ile üye firmaların arzlarının satışı ve taleplerinin karşılanması esasına göre çalışıyor ve talepler için ilgili firmaları Barter Ortak Pazarı'nda birlikte çalışmaya davet ederek büyüyor. Satış yaparak alacaklı hale gelen firma, tüm ihtiyaçlarını Barter Ortak Pazarı'nda bulunan üye firmaların satışa sundukları mal veya hizmetlerden karşılayabiliyor. İhtiyaçlarını karşılamak için üye olan firmaya, uzman brokerler faaliyet alanlarına göre yardımcı oluyor. Üyenin stoklarını, arz fazlasını, satmak istediği her ürünü sisteme kaydediyor ve bunların karşılığında ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetleri sistemden talep ediyor. Ayrıca üye olan her ziyaretçi Barter kapsamında satmak istediği her ürünü web sitesine ekleyerek online satış işlemine de kolaylıkla başlayabiliyor” dedi.

 

 

 

Gayrimenkulden turizme, sağlıktan eğitime, sigortadan tekstile kadar birbirinden farklı birçok sektörle ticaret imkânı.

 

Gelişmiş alt yapısı, 25 yıllık tecrübesi ve uzman kadrosunun desteğiyle Türk Barter, üyelerine yeni pazarlara açılabilme fırsatı sunarak, çok taraflı ticaret ve çok taraflı takas ile geleneksel takas ve ticaret normlarının dışına çıkıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Sırrı Şimşek; “Takasın anlamına baktığımızda sizin elinizde olan mal veya hizmet karşılığında ikinci bir kişinin elinde olan mal veya hizmetin değiş tokuşu anlaşılmaktadır. Takas yönteminde 2 farklı firma ve yalnızca 2 çeşit ürünle değiş tokuş sağlanabildiği görülmektedir. Oysa üyelerine çok taraflı ticaret ve çok taraflı takas imkânı sunan Türk Barter’a üye bir firma, elindeki mal veya hizmeti sunarak Barter Ortak Pazarı içerisindeki gayrimenkulden turizme, sağlıktan eğitime, sigortadan tekstile kadar birbirinden farklı birçok sektörün mal veya hizmetini satın alabilmektedir.

Biz bu yüzden ‘Para Kullanmayıp, Aklını Kullananlar Türk Barter’da buluşuyor’ diyoruz. Türk Barter’a üye olan firmalar, içerisinde yüzlerce ürün bulunan bu Ortak Pazarda istedikleri ürüne mal veya hizmetleri karşılığında ulaşabiliyor, ticaretlerini çok taraflı ticaret ile sürdürebiliyor. Barter Sistemi, firmalar için bu ve benzer birçok avantajı içerisinde barındırmaktadır” sözleriyle çok taraflı ticaret ve çok taraflı takas yönteminin avantajlarını vurguladı.
Copyright © TurkBarter International A.S.