Basın Bülteni

 “Barter Sistemi”nin Türkiye’deki kurucusu Türk Barter’ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Sırrı Şimşek, Dünya Barter Birliği (IRTA) Yönetimi’ne Yeniden Seçildi.

Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Sırrı Şimşek, Dünya Barter Birliği’nin (IRTA)  Global Yönetim Kurulu’na Las Vegas’ta yapılan 2018 yılı Dünya Barter Birliği Kongresi’nde yeniden seçildi.
Dünya Barter Birliği’nin (IRTA) 39. Kongresi geçtiğimiz günlerde Amerika’da Las Vegas Bally’s Hotel’de gerçekleştirildi. Kongre kapsamında yeni yönetim kurulu seçimi de yapıldı ve Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Sırrı Şimşek bir kez daha Avrupa ve Asya’dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.

 

100’den fazla katılımcının iştirak ettiği kongrenin açılış konuşması Amerikan Ordusu’nda 37 yıl görev yapmış ve birçok önemli görevi ile Amerikan halkının yakından tanıdığı General Russel L. Honore tarafından gerçekleştirildi. Askeri kariyerinin yanı sıra Barter sektörü ve liderlik ile ilgili yazdığı kitaplarla bilinen General, görev yapmış olduğu ve onu ünlü kılan ‘Katrina Kasırga’sında yaşadığı tecrübeleri anlatarak konuşmasına başladı ve sonrasında Barter sektörü ile ilgili fikir ve perspektiflerini paylaştı.

Açılış konuşmasının ardından öncelikle geçtiğimiz yılın kritiği ve sektördeki son gelişmelerin masaya yatırıldığı kongrede, IRTA ve Universal Currency Platformu’nun 2018-2019 hedefleri de paylaşıldı. Seminerler ile devam eden kongrede yeni seçilen yönetim kurulunun ilk toplantısı da gerçekleştirildi. Gelecek yıl hedefleri ve IRTA’nın yol haritası belirlendi ve akşam verilen gala yemeği ile program son buldu.

 

IRTA; ABD ve dünyadaki kurumsal Barter endüstrisini yönlendirmek ve bu alanda yapılan ticareti yüksek standartlar çerçevesinde büyütmek amacıyla 31 Ağustos 1979 yılında kuruldu ve kurulduğu günden bu yana da Dünya Barter Sektörü’nün dünyadaki yayılımını, gelişimini, değişimini sağlamak, Barter Şirketleri’nin bu sisteme adapte olması için bilinçlendirme yapmak, bu alternatif finans ve ticaret sistemi hakkında Dünya Toplulukları’na teşvik ve bilinçlendirme yaparak Barter uygulaması ve operasyonunun standartlarını yükseltmek için çalışıyor. Ayrıca; dünya ekonomisinde hızla büyüyen ve gelişen Barter Endüstrisi içinde iş yapan firmaların uluslararası işbirliklerinin artırılması, Barter Sistemi’nin ülkeler arası mevzuatının hazırlanması, Barter Endüstrisi’nin büyütülmesi, Barter Şirketleri’nin kuruluş ve ticareti ilkelerinin belirlenmesi ve geliştirilmesinde etkin rol üstleniyor.

Türk Barter Hakkında

 
Barter sisteminin Türkiye’deki öncüsü olan Türk Barter, paraya alternatif bir finansman modeli olan barterın Türkiye’de yaygınlaşması için güçlü teknolojik alt yapısı ile çalışıyor. Türk Barter, sunduğu sistemle ekonomik yaşama artı değer katmanın yanı sıra tüm sektörlere yönelik üretimi durdurmayan, istihdamı koruyan, sermayeyi güçlendiren, parayı amaç değil araç yapabilen, risksiz ekonomi çözümü sunuyor. Türk Barter, barter havuzu olarak adlandırılan ortak pazarda, üye firmalara paraya ihtiyaç duymadan ticaret yapma ve kar elde etme imkanı veriyor. Yani barter sistemi ile bir çok kişi tarafından algılandığı üzere bir takas ortamı değil, üye firmaların hem ihtiyaçlarını satın aldığı, hem de kendi ürettiği mal ve hizmetleri satabileceği bir finansal sistem oluşturuluyor. Kısaca sistem, şirketlerin nakit ödeme yapmadan ürettikleri mal ve hizmet karşılığında talep ettikleri mal ve hizmetleri almalarına dayanıyor.
Copyright © TurkBarter International A.S.