Basın Bülteni

Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Sırrı Şimşek;


Sektörler üzerindeki baskılayıcı unsurları minimize ederek büyümelerini sağlıyoruz”


 


Türk Barter, konusunda uzman profesyonel ekibi ile sektör farkı gözetmeksizin çok sayıda firmayı Barter Ortak Pazarı’nda buluşturuyor. Ulusal ve uluslararası Barter işlemleri yapıyor, çeşitli nedenlerle kapanma noktasına gelen firmaları, borç yapılandırma projeleri ile ülke ekonomisine kazandırıyor.


 


Türk Barter, özellikle borç yapılandırması ve alacakların tahsilinde sıklıkla tercih edilen Barter Sistemi’nin Türkiye’deki kurucusu ve öncüsü olarak 25 yıldır hizmet veriyor. Kaliteli hizmet anlayışıyla her üyeye özel projeler aracılığıyla alternatif ödeme imkânları, borç yapılandırma ve alacak garantisi sağlıyor. Günden güne büyümesini sürdüren Türk Barter, Barter Sistemi’ni tüm Türkiye’de yaygınlaştırmayı hedefliyor. Barter Sistemi’nin avantajlarından faydalanmak isteyen firmalar, Türk Barter’a üye olarak Barter Ortak Pazarı’ndaki yerini alıyor.


 


Nakit alışverişin en güçlü alternatifi; Barter Ortak Pazarı


 


Her sektörde kullanılan Barter Sistemi’nin öncüsü Türk Barter’a üye olan firmalar; bir araya gelerek birbirleriyle alışveriş yapabildikleri Barter Ortak Pazarı’ndan satın aldıkları mal veya hizmetin bedelini para ile değil kendi ürettikleri mal veya hizmetle ödüyor. Bu sistem ile firmalar hem stoklarını eritme fırsatı yakalıyor hem içinde bulundukları ekonomik çıkmazı kolaylıkla atlatıyor hem de yatırımlarını tamamlayıp yeni yatırımlara başlayabiliyor. Benzersiz bir finans sistemi olan Barter’ı kullanarak nakit ödeme yapmadan ürün ya da hizmet alan firma, enflasyondan ve likidite sıkışıklığından etkilenmeden güvenli ve sürekli satış yapma olanağını elde ediyor.


 


“Ortak Pazar, dar alanda satın alma mecburiyetini ortadan kaldırıyor”


 


İş dünyasının sırtındaki yükü azaltmayı hedeflediklerini ve bu sisteme tüm iş dünyasını dâhil etmek istediklerini söyleyen Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Sırrı Şimşek;Barter’la çalışmanın firmalar için birçok avantajı bulunmaktadır. Firmalar ihtiyaçlarını Barter Ortak Pazarı’ndan karşılayacakları için nakitleri kasalarında kalır ve Barter, bu anlamda nakit tasarrufu sağlar. Barter Sistemi’nin önemli avantajlarından biri de firmaların halen sürdürdükleri pazarlama faaliyetlerindeki hedef piyasanın üzerine bir ek olarak gelmesidir. Özellikle girişimcilerin başlangıç yıllarında Barter Ortak Pazarı oldukça ciddi bir satış potansiyeli sunmaktadır. Öz sermayenin ve nakit akış dengelerinin çok iyi kontrol edilmesi gereken dönemde Barter Sistemi, çok iyi bir geçiş süreci sağlar. Türk Barter Ortak Pazarı ağırlıklı KOBİ’lerden oluşmaktadır. Bu yönü ile dinamik bir Pazar içinde her sektörden faaliyet gösteren firmalar ile işbirliği imkânı bulunmaktadır. Barter Sistemi kullanılırken alım yapabileceğiniz geniş bir pazarın olması nedeniyle, dar bir alanda satın alma mecburiyeti kalkar. Firmalar satın alma faaliyetlerinde daima teklif süreci yaşar. Bu süreçte firma yetkilileri nakit teklifler yanında Barter Ortak Pazarındaki üyelerden de teklif alırlar. Satış yaparak alacak bakiyesine sahip olan üye alım yapmak istediği mal veya hizmeti Barter ile alım yapabilir. Barter Ortak Pazarı’nda firmalar birbirleri ile çalışarak yeni vizyonlara doğru adım atabilmektedir” dedi.


 


 


 


 


“Barter ile yeni iş birliklerinin önü açılıyor”


 


Normal faaliyetlerini sürdüren bir firmanın Barter Sistemi’nin getirdiği geniş açılımı sayesinde farklı ve kârlı yeni girişimlere zemin oluşturabildiğini ifade eden Şimşek; “Üye, böyle bir çalışma ortamında hem işlerini genişletip büyütebilmekte, hem de kârını artırabilmektedir. Biz tüm faaliyetlerimizi; firmaların iflastan kurtulması, alacaklı olan şirketlerin zararlarının ortadan kaldırılması, firmalara mal, hizmet ve destek kredisi verilmesi, risk yönetimi hizmetinin verilmesi, zararına satışlara engel olunması, borçlarını ödeyemeyecek duruma gelen şirketlerin Barter Sistemi’nin kolaylıklarından yararlanıp şirket üzerindeki baskılarının azaltılmasını sağlamak amacıyla sürdürüyoruz. Her firmaya özel destek paketimizle onlara can simidi oluyoruz. Türk Barter olarak tüm firmaları bütün bu avantajları kapsayan Barter dünyasına davet ediyoruz” dedi.

Copyright © TurkBarter International A.S.