Basın Bülteni

 

Türk Barter International, Skyland İstanbul’a Taşındı!


 


Türkiye’nin ilk ve en büyük Barter şirketi Türk Barter


Türk Barter, sağladığı avantajlarla; piyasasında rekabet üstünlüğü sağlamak, stoklarını eritmek, kapasitesini artırmak, yeni pazarlara açılmak, risksiz ticaret yapmak isteyenlerin ilk durağı oluyor. Dünya’da gelişmeye başlayan birçok ekonomik modele alternatif olarak geliştirilen Barter Sistemi, şirketleri garanti altına alması ile güven sağlıyor. İhtiyaç duyulan mal veya hizmetin, satılan mal veya hizmet karşılığında satın alınması olarak bilinen Barter Sistemi Türkiye’de 1994 yılından bu yana Türk Barter tarafından uygulanıyor. 25. yılını tamamlayıp çeyrek asrı geride bırakan ve uluslararası çalışmalarıyla üyelerine ortak pazar sağlayan Türk Barter, sunduğu sistemle ekonomik yaşama artı değer katmanın yanı sıra, tüm sektörlere yönelik üretimi durdurmayan, istihdamı koruyan, sermayeyi güçlendiren, parayı amaç değil araç yapabilen, risksiz ekonomi çözümleri sunuyor. Türkiye’nin ilk ve en büyük Barter şirketi Türk Barter; şirketlere proje, kredi ve diğer tüm finans sistemleri ile alternatif çözümler sunarak onları garanti altına alıyor.


Türk Barter, hedeflerini büyüterek yoluna devam ediyor


Dünyada 1 milyonu aşkın firmanın; büyüklükleri, sektörleri ve hizmetleri ne kadar farklı olursa olsun Barter Sistemi’ni kullanması ve dünya ticaretinin giderek artan oranda Barter Sistemi ile yapılması, Barter’ın öneminin daha fazla anlaşıldığını gösteriyor. Barter Sistemi’nin bu yükselişi “Neden bu kadar tercih ediliyor “ sorusunu da akıllara getiriyor. 


Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Sırrı Şimşek Barter Sistemine dair tüm sorularımızın cevaplarını bulabileceğimiz konuşmasında şunları kaydetti:


Türk Barter, Türkiye’nin ve Avrupa’nın Barter sektörünün lideri olarak uluslararası arenada 25 yıldır hizmet veriyor. Ekonomik krizlerde şirketlerin; mali sıkıntılarını en aza indirerek iflas etmelerini önleyen, atıl kapasitelerini eriterek ticarete hareketlilik kazandıran Türk Barter, hedeflerini büyüterek yoluna devam ediyor. Mali sıkıntılar ile tamamlanamamış gayrimenkul projelerinden araç filo kiralama hizmetine kadar pek çok temel ihtiyacın Barter ile karşılandığı Barter Ortak Pazarı’nda binlerce üye, binlerce arz ile ticaretini büyütüyor. Türk Barter, Barter havuzu olarak adlandırılan ortak pazarda, üye firmalara paraya ihtiyaç duymadan ticaret yapma ve kar elde etme imkânı veriyor. Yani Barter Sistemi birçok kişi tarafından algılandığı üzere sadece bir takas ortamı değil, üye firmaların hem ihtiyaçlarını satın aldığı hem de kendi ürettiği mal ve hizmetleri satabileceği bir finansal sistemdir. Kısaca sistem, şirketlerin nakit ödeme yapmadan ürettikleri mal ve hizmet karşılığında talep ettikleri mal ve hizmetleri almalarına dayanıyor.”


Türk Barter tüm sektörlere hizmet veriyor


Yüzyıllar öncesinin takas anlayışını modern zamanın koşullarıyla birleştiren Barter Sistemi’nin Türkiye’deki adresi Türk Barter; gayrimenkul, araç kiralama, tekstil, medya, gıda, lojistik gibi pek çok sektörde, firmaların ticaretini güven içerisinde yapmalarını sağlayan Barter Ortak Pazarı ile binlerce firmaya hizmet veriyor. Atıl kapasitelerini eritmek isteyen, satış ve kârını artırmayı amaçlayan, yeni müşteriler arayan firmalar, Türk Barter Ortak Pazarı’nda güven ile ticaret yapıyor. 10 bine yakın firmanın tüm ürün ve hizmetlerini diğer tüm üyelere sunduğu Barter arzları ile büyük bir tanıtım kapasitesi oluşturuluyor. Barter Sistemi’ni en çok inşaat sektörünün kullandığını söyleyen Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Sırrı Şimşek, sektörü; kredilendirme, malzeme temini, satış ve pazarlama alanında desteklediklerini belirtti. Şimşek, Türk Barter’ın kurallarını da şu sözlerle açıkladı: “Açık ekonomi kurallarını uyguluyoruz. Ticari faaliyetlerde dürüstlüğün ilke edinilmesi gerekiyor. Üye olan şirketin öncelikle mali tablolarını alıyoruz. Şirketlerin bizde bir kredisi oluyor ve söz konusu kredi çerçevesinde hareket ediyoruz. Desteklenebilecek, büyütülebilecek, satışları arttırılabilecek bir şirket ise elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Diğer sektörler gibi sıkıntıya girdiklerinde onlarla birlikte çalışıyoruz. Biz, Barter Sistemi’ni Türk ekonomisine katkı sağlayan tüm sektörlere ve tüm şirketlere tavsiye ediyoruz.”


 


Neden Türk Barter?


 


Türk Barter Ortak Pazarı’na üye şirketler, yeni müşterilere ulaşarak varolan Pazar paylarını büyütme fırsatı yakalıyor. Şirketler, pazarlama için çaba harcamadan ve maliyet külfeti altına girmeden yeni satış imkânları elde ediyorlar.


 


Sisteme üye firmalar, barter sistemi ile satış yaptıkları oranda cirolarını artırıyor. Şirketler, sabit işletme giderlerini normal ticari faaliyetleri için daha önceden yaptıklarından barter sistemi ile yaptığı satış için ek masraf yapmıyorlar.


 


Sistemden alacaklı olan üye, Prtak Pazar’a arz edilmiş ürünlerden satın alarak, alacağını istediği zaman tahsil etmeye fırsat buluyor. Barter’a üye olmak isteyen firmalar titizlikle inceleniyor. Pazarın sağladığı bu güven ortamı, satın alma aşamasındaki araştırma faaliyetine ayrılan zamanı ortadan kaldırıyor.

Copyright © TurkBarter International A.S.