Basın Bülteni

Türk Barter, İslam Ticaret Birliği’ni Kuracak.

‘’İslam Ticaret Birliği; İslam ülkeleri arasında kardeşlik ve dayanışmanın yanında asıl hedef olan ekonomik büyüklüğü sağlayacaktır. ‘’

 

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (ASSAM) ve İslam Dünyası STK'lar Birliği (İDSB) işbirliği ile düzenlenen 2. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Konferansı 1-2 Kasım tarihlerinde WOW Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Bu yıl, "İslam Ekonomisi ve Ortak Ekonomik Sistemler" temasıyla düzenlenen konferansta konuşan ASSAM Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Tanrıverdi, amaçlarının İslam ülkeleri coğrafyası başta olmak üzere, dünya siyasetinde güncel sorunlarla ilgili akademik zemin üzerinde tespitler yapmak olduğunu söyledi.

 

Düzenlenen kongrede konuşmacı olarak yer alan Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Sırrı Şimşek, İslam Ticaret Birliği sunumunda İslam Devletleri arasında Barter Sistemini kullanarak kurulabilecek ortak pazar ve ekonomik faaliyetlere değindi.

 

Dr. M. Sırrı Şimşek’in sunumundan satır başları ise şöyle;

 

“Bugün buraya toplanan tüm İslam Ülkeleri ile Asya ve Avrupa’nın merkezinde bulunan Türkiye’nin öncülüğünde mümkün olan en kısa sürede, nakit ticaretin yanında tüm kaynaklarımızı seferber ederek bütün İslam ülkelerine ayrı bir dinamizm sağlayacak İslam Ticaret Birliği’ni hayata geçirelim.

Gündemden düşmeyen Avrupa Birliği’ne giriş sürecimiz ile ilgili bu kadar vakit kaybedilirken değerlendirilmeyen kaynakları kazanca dönüştürmek için, doğru temeller üstüne oturtulan ve sürekliliği sağlanan İslam Ticaret Birliği kurulması için güç birliğine varılmalıdır.

İslam ülkelerinde değerlendirilmeyen çok sayıda yer altı ve yer üstü kaynakların değerlendirilmesi gerekmektedir.

İslam Ticaret Birliği’nin kurulmasında Türk Barter önemli bir role sahip olacaktır. 25 yıldan fazla bilgisi, tecrübesi ve teknolojik altyapısı ile Barter sistemini gerek ulusal gerek uluslararası alanda başarılı bir şekilde uygulamış ve uygulamaya devam etmektedir.

İslam ülkelerinin mevcut ticaret sistemlerinin üzerinde bir baskı unsurunun olduğunu ve bir çıkmaza doğru sürüklendiğini müşahede etmekteyiz. Bu sebeple biz Türk Barter olarak, İslam ülkeleri arasında 'Alternatif ticaret ve finans sistemi ile birlikte 'İslam Ticaret Birliği'ni kurarak hem mevcut finansal problemlere bir çözüm getirmeyi hem de İslam ülkeleri arasında alternatif bir ortak pazar kurmayı hedefliyoruz.

Amacımız İslam Dünyasının hak ve menfaatlerini korumak, işbirliği ve dayanışmayı güçlendirmektir.

İslam Ticaret Birliği üyeleri arasında kardeşlik ve dayanışmanın yanında asıl hedef olan ekonomik büyüklüğü sağlayacaktır.

Üye ülkelerin finans sıkıntılarını ve alternatif ticaret arayışlarını çözmek maksadıyla İslam ülkelerine sermaye katılımı ve destek sağlanması planlanmıştır.

İslam Ticaret Birliği’nin amacı, İslam Şeriatı doğrultusunda, Müslüman Toplumların birlikte ekonomik kalkınmalarına, sosyal gelişmelerine katkıda bulunmaktır.“

 

Konuşmasının ardından Dr. M. Sırrı Şimşek’e plaket takdim edildi.

 

 

 

Türk Barter Hakkında

 
Barter sisteminin Türkiye’de öncüsü ve güçlü bir teknolojik alt yapıya sahip olan Türk Barter, paraya alternatif bir finansman modeli olan barterın Türkiye’de yaygınlaşması için çalışıyor. Barter sistemini tüm dünyada 1 milyonun üzerinde şirket kullanmaktadır. Türk Barter, sunduğu sistemle ekonomik yaşama artı değer katmanın yanı sıra, tüm sektörlere yönelik üretimi durdurmayan, istihdamı koruyan, sermayeyi güçlendiren, parayı amaç değil araç yapabilen, risksiz ekonomi çözümü sunuyor. Türk Barter, barter havuzu olarak adlandırılan ortak pazarda, üye firmalara paraya ihtiyaç duymadan ticaret yapma ve kar elde etme imkanı veriyor Yani barter sistemi bir çok kişi tarafından algılandığı üzere bir takas ortamı değil, üye firmaların hem ihtiyaçlarını satın aldığı, hem de kendi ürettiği mal ve hizmetleri satabileceği bir finansal sistem oluşturuluyor. Kısaca sistem, şirketlerin nakit ödeme yapmadan ürettikleri mal ve hizmet karşılığında talep ettikleri mal ve hizmetleri almalarına dayanıyor.Copyright © TurkBarter International A.S.