Basın Bülteni

KRİZE ÇÖZÜM:

BARTER

Ülkemizde Barter sektörünün kurucusu ve öncüsü olarak faaliyet gösteren Türk Barter’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda da uzun yıllardır Dünya Barter Birliği’nin (IRTA) Avrupa ve Asya’dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi M. Sırrı Şimşek; krizde, işletmelerin finansal ve ticari yapıları için bankacılık çözümlerine alternatif olan Barter Sistemi’yle işadamlarına krizden çıkış yolu vaad ediyor.

Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı M. Sırrı Şimşek, işletmelerin finansal ve ticari yapıları için bankacılık çözümlerine alternatif olan barter sistemiyle krizi aşabileceklerinin altını çiziyor ve Alternatif finans sistemi olan Barter’ı kullanarak nakit ödeme yapmadan ürün ya da hizmet alan firma, enflasyondan ve likidite sıkışıklığından etkilenmeden, güvenli ve sürekli satış yapma imkanı elde ediyor. Barter Sistemi ile firmalar, bir araya geldikleri ve birbirleriyle alışveriş yapabildikleri Barter Ortak Pazarı’nda satın aldıkları mal ya da hizmetin bedelini para ile değil, ürettikleri mal veya hizmet ile ödüyor. Bu sistem ile firmalar hem stoklarını eritme fırsatı yakalıyor hem içinde bulundukları ekonomik çıkmazı kolaylıkla atlatıyor hem de yatırımlarını tamamlayıp yeni yatırımlara başlayabiliyor” diye açıklıyor.

Şimşek; krizi atlatabilmek için her türlü sektöre özel Barter projesi uyguladıklarını da vurgulayarak; “Tüm dünyanın aktif olarak kullandığı ve büyük kriz dönemlerinde ülke ekonomilerine nefes aldıran Barter Sistemi’nin, ülkemizde de daha yaygın kullanılmasını ve işletmelerin kriz dönemlerinde de ayakta kalabilmelerini istiyoruz. Türk Barter olarak firmalara sağladığımız tam güven, ticaret potansiyeli ve uluslararası arenada üstlendiği ve akredite edilmiş bu görev ile bu sistemi ülkemizde de en mükemmel şekilde ilerletmeye ve büyütmeye çalışıyoruz. Uluslararası tecrübemiz ve yetişmiş personelimizin yanı sıra güçlü finansal araçlarımız ve teknolojik alt yapımızla hizmet veriyoruz. Bu sebeple Barter Sistemi’nin ülkemizde Türk Barter garantörlüğünde işletildiğini söyleyerek,  tüm işletmeleri ticari işlemlerini alternatif finans ve ticaret modeli olan Barter Sistemi ile gerçekleştirmeye davet ediyoruz” diyor.

http://www.turkbarter.com

Türk Barter Hakkında


Barter sisteminin Türkiye’de öncüsü ve güçlü bir teknolojik alt yapıya sahip olan Türk Barter, paraya alternatif bir finansman modeli olan barterın Türkiye’de yaygınlaşması için çalışıyor. Barter sistemini tüm dünyada 1 milyonun üzerinde şirket kullanmaktadır. Türk Barter, sunduğu sistemle ekonomik yaşama artı değer katmanın yanı sıra, tüm sektörlere yönelik üretimi durdurmayan, istihdamı koruyan, sermayeyi güçlendiren, parayı amaç değil araç yapabilen, risksiz ekonomi çözümü sunuyor. Türk Barter, barter havuzu olarak adlandırılan ortak pazarda, üye firmalara paraya ihtiyaç duymadan ticaret yapma ve kar elde etme imkanı veriyor Yani barter sistemi bir çok kişi tarafından algılandığı üzere bir takas ortamı değil, üye firmaların hem ihtiyaçlarını satın aldığı, hem de kendi ürettiği mal ve hizmetleri satabileceği bir finansal sistem oluşturuluyor. Kısaca sistem, şirketlerin nakit ödeme yapmadan ürettikleri mal ve hizmet karşılığında talep ettikleri mal ve hizmetleri almalarına dayanıyor.Copyright © TurkBarter International A.S.