ANA SAYFA| HAKKIMIZDA| BARTER NEDİR| ÜYE OLUN| BARTER FİNANS| FRANCHISE| ŞUBELERİMİZ| İLETİŞİM| ENGLISH

BASIN BÜLTENLERİ

Basın Bülten Listesi

 

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE TÜRK BARTER AYRICALIĞI

 

 

Son dönemde nakit sıkışıklığı ve genel piyasa koşulları takas ve Barter'ı öne çıkarmaya başladı.

Türk Barter, uzman kadrosuyla geliştirdiği Barter projelerinden tüm şirketlerin faydalanabilmesi için Barter sistemini tüm sektörlere yayıyor. Türk Barter, öncelikle gayrimenkul sektöründe Barter sistemine talebin daha da artmasıyla bu sektörde var olan etkinliğini hızla artırıyor.

 

Türk Barter, 2 binden fazla üyesine gayrimenkul sektöründe de hizmet veriyor. Birbirinden farklı birçok ürünün bulunduğu Barter Ortak Pazarı’nda büyük bir paya sahip olan sektörlerin başında gayrimenkul sektörü geliyor. Gayrimenkulcülerin herhangi bir Barter firmasıyla çalışmadan nakit sıkışıklığından dolayı takas yöntemini tercih ettikleri görülüyor.  Özellikle son dönemde ödemelerde takas ve Barter yöntemi daha sık kullanılıyor. Çekini ödeyemeyen gayrimenkulcüler, borçlu olduğu firmaya daire öneriyor. Alacaklı sıkışmışsa daireyi alıp bu kez kendi borçlarına karşı başkalarına aktarıyor. Son dönemde gayrimenkul firmaları tarafından çok fazla tercih edilen bu takas yönetimi bir noktada yetersiz kalıyor. Firmalar Barter’a ihtiyaç duyuyor. Çünkü parasını kurtarabilmek için konut teklifini kabul eden beton firması elindeki gayrimenkulü satamayabiliyor. Türk Barter tam da bu noktada üyelerinin sorunlarına çözüm oluyor.

 

Gayrimenkulcüler tarafından vade ile malzeme alınıp günü geldiğinde beton firmasına konut teklif edilerek bir takas yönetime gidilse de borçlu firma, Türk Barter üyesi olduğunda; borcu olduğu kişiye konut dışında Barter Ortak Pazarı içerisinde yer alan birbirinden farklı birçok ürün ve hizmeti teklif edebiliyor. Örneğin Türk Barter üyesi bir firma, catering firmasından aldığı yemek hizmeti karşılığında catering firmasına ödemeyi konut olarak yapabiliyor.  Ayrıca gayrimenkul sektöründeki firma malzeme temin etmek için borçlanmak zorunda da kalmıyor, Barter Ortak Pazarında yer alan yapı malzeme ihtiyacını nakit para ödemeden karşılayabiliyor.  Bu da daralan gayrimenkul piyasasında yer alan firmaların rahat bir nefes almasını sağlıyor.

 

Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı M. Sırrı Şimşek yaptığı açıklamada

 

Satış yapmakta zorlanan ve dolayısıyla inşaatlarını tamamlayabilmek için yapı malzemesi ihtiyacını karşılayamayan inşaat şirketleri, Barter Ortak Pazarı’na katıldığı andan itibaren ihtiyaçlarını nakit para ödemeden Barter Sistemi ile karşılama imkânına sahip olacaklar. Daha önce Barter konusuna yaklaşımları olmayan büyük inşaat şirketleri çıkışın bu yönde olabileceğine inanmış durumdalar. Ancak Barter Sistemi ile çıkış var demek her projenin neticelenmesi anlamına gelmeyebilir. Bu noktada projelerin çok iyi analizi ve fizibilitesi yapılması gerekmektedir. Tecrübeli ve profesyonel ekiplerin detaylı olarak Barter işlem zincirlerini proje kapsamında oluşturması şarttır. Tüm senaryolar oluşturulur ve testleri yapılır. Dönüp aksayan zincirler değiştirilir ve yeniden test edilir. İşte bu noktada Türk Barter ciddi boyutlardaki tecrübesi ve sahip olduğu portföyü sayesinde inşaat projelerine çözüm sunabilmektedir” dedi.